close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 września 2017

  W Charkowie w dniu 16.09.2017 r. odbył się XVIII Bieg Pamięci Ofiar Totalitaryzmu (Bieg Katyński).

  Impreza przyciągnęła w obecnym roku rekordową liczbę uczestników (ponad 700 osób zarejestrowanych sportowców), a także widzów (w sumie ok. tysiąca osób), głównie dzieci i młodzieży szkolnej i akademickiej. W imprezie wzięli udział  przedstawiciele polskich miast, Poznania i Sulejówka.

   

  Bieg Pamięci rozpoczął się od modlitwy ekumenicznej na Cmentarzu w Piatichatkach, którą odmówili biskupi obrządków: prawosławnego (bp. Mitrofan) i rzymskokatolickiego (bp Stanisław Szyrokoradiuk) oraz złożeniem kwiatów przez uczestników Biegu w części ukraińskiej i polskiej cmentarza. Zebrani uczcili także minutą ciszy pamięć spoczywających na cmentarzu polskich oficerów i mieszkańców Charkowa zamordowanych podczas represji stalinowskich. W tegorocznym Biegu Pamięci i w zmaganiach sportowych udział wzięli bezpośrednio przedstawiciele władz miejskich oraz Konsul Generalny Janusz Jabłoński.

   

  W dalszej części wydarzenia, które odbyło się w miasteczku namiotowym położonym tradycyjnie w pobliżu cmentarza na terenie 6 Dzielnicy Miejskiego Parku Leśnego odbyły zawody sportowe w bieganiu na dystans 1, 6 i 12 km. Najmłodsi uczestnicy to dzieci w wieku od 6 lat, najstarsi – emerytowani sportowcy w wieku ponad 60 lat. W centrum miasteczka namiotowego została ulokowana scena, na której odbywało się uroczyste wręczenie medali uczestnikom oraz pucharów i nagród poszczególnym zespołom i uczelniom biorącym udział w Biegu.

   

  Konsul Generalny  w swoim przemówieniu do zebranych uczestników  podkreślił, że tegoroczny Bieg Pamięci odbywa się w przededniu 78. Rocznicy napaści ZSRS na Polskę, tragicznej w polskiej historii daty, od której zaczyna się początek zbrodni popełnionej przez władze sowieckie na polskich oficerach wziętych do niewoli a także dramat ich rodzin.

  1
  DJ2AKSNWAAE5oRq
  DJ2APEUXoAEXYfI
  DJ2ATBCWAAAk4Pc
  DJ2AXmmXoAAZ7Ma
  DJ11_9TX0AETSA_
  DJ11zoQXcAAMj2A
  DJ17cWfWAAAQerz
  DJ17g-9W4AAo_Xp
  DJ17UHAX0AQ7zZ-
  DJ1133DXUAYJTCi
  DJ1171aX0AA7d_l

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: