close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 października 2012

  28.09.2012 r. w Charkowskim Teatrze Opery i Baletu odbył się galowy koncert otwierający XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Charkowskie Asamblei -„Sztuką przeciwko Złu”.

  Koncert połączony był z uroczystościami obchodów 95-lecia utworzenia w Charkowie uczelni noszącej dzisiaj nazwę Narodowy Uniwersytet  Sztuk im. J. Kotlarewskiego. W czasie koncertu  Konsul Generalny RP w Charkowie, J. Granat wręczył rektor Uniwersytetu , prof. Tetianie B. Wyerkinie  honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP za zasługi w odkryciu i stałej prezentacji twórczości Konstantego Gorskiego – polskiego wirtuoza,  kompozytora, pedagoga i społecznika  przełomu XIX/XX wieku,  związanego  trzydziestoma latami życia z historią Charkowa.

  W uroczystościach wzięła udział delegacja Akademii Muzycznej  z Katowic  w osobach  rektora prof. T. Miczki i prorektora ad. dr hab. G. Biegasa. Uczelnia polska, która  w ubiegłym roku podpisała umowę o współpracy z charkowskim Uniwersytetem Sztuk, wykorzystała pobyt w Charkowie do przeprowadzenia rozmów na temat wspólnych przedsięwzięć oraz wymiany młodzieży i pracowników dydaktycznych pomiędzy placówkami w roku 2013.

  W programie koncertu wystąpiła Joanna Wolańska, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, która wykonała pieśni F. Chopina, St. Moniuszki i M. Karłowicza.  W gazecie WREMIA z 4.10.2012 r. w artykule o przebiegu uroczystości znalazła się bardzo pochlebna opinia o polskiej wykonawczyni : ….„Swoim cudownym tembrem głosu i olśniewającą techniką poraziła publiczność polska wokalistka Joanna Wolańska…”

  Więcej informacji o Festiwalu na stronach ukraińskich: http://culture.kharkov.ua/ru/node/4029 oraz
  http://www.city.kharkov.ua/en/news/u-harkovi-vidkrivsya-mizhnarodniy-festival-harkivski-asambleyi-9925.html

   

  „Gramy razem”

  W bieżącym roku w Festiwalu Charkowskie Asamblei, jedynym na terytorium Ukrainy festiwalu muzyki klasycznej, obok tradycyjnie już biorących   udział przedstawicieli  z wielu krajów europejskich - Francji, Hiszpanii, Niemiec, W. Brytanii i Rosji,  wystąpili artyści  z Polski – prof. Roman i Maria  Peruccy  z Gdańska i dr Tomasz Orlow z Katowic. Wspólny projekt „Gramy razem”, którego tytuł stał się motto tegorocznego festiwalu,  realizowany przez Narodowy Uniwersytet Sztuk i Konsulat Generalny RP w Charkowie miał być jeszcze jednym potwierdzeniem współdziałania Polski i Ukrainy w wielu obszarach i kontynuacji polsko-ukraińskiej współpracy wychodzącej daleko poza ramy wspólnej organizacji Euro 2012.

   

  Koncert Tomasza Orlowa

  08.10 2012 r. w sali organowej Charkowskiej Filharmonii odbył się recital Tomasza Orlowa,  doktora improwizacji, laureata międzynarodowych konkursów i festiwali. T. Orlow  odbył studia w AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie organów prof. J. Gembalskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem i ocenę celującą z recitalu dyplomowego. Podczas studiów brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji organowej prowadzonych przez prof. Rolanda Marię Stangiera (Niemcy), prof. Istvana Ellę (Węgry), prof. Ferdynanda Klindę (Bratysława), prof. Andre Isoir (Paryż), prof. Wolfganga Zerera (Niemcy), prof. Ludgera Lohmanna (Niemcy). Swoje umiejętności improwizatorskie w zakresie kontrapunktu ścisłego oraz improwizacji swobodnej doskonalił w Robert-Schumann-Musikhochschule w Düsseldorf, w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena. W  roku 2005 obronił rozprawę doktorską zatytułowaną Improwizacja jako sztuka kreatywna w aspekcie repliki, rekonstrukcji i interpretacji dzieła muzycznego i otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych przyznany przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskieo w Katowicach.

   T. Orlow zaprezentował  charkowskiej publiczności ambitny program organowy improwizowany w stylach historycznych. Artysta z Polski wykonał m.in. preludium i fugę w niemieckim stylu barokowym, toccatę per l'elevatione w stylu włoskim, introdukcję i passacaglia w niemieckim stylu romantycznym oraz symfonię gregoriańską na wielkie organy w stylu francuskim XX-wieku. Program zaprezentowany przez T. Orlowa  spotkał się z wyjątkowo życzliwym, owacyjnym  przyjęciem publiczności, która nie mając zbyt wielu okazji do słuchania muzyki organowej, była poruszona i zachwycona inteligencją i kunsztem, konsekwencją i wirtuozerią twórcy  z Polski. Z dużym uznaniem przyjęto improwizowaną na bis Odę do Radości  , hymn Unii Europejskiej.

   

  Koncert  Marii i Romana Peruckich

  11.10.2012 r. w sali organowej Charkowskiej Filharmonii odbył się koncert prof. Romana Peruckiego (organy) - dyrektora Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz  Marii Peruckiej (skrzypce). Światowej sławy muzyk, laureat wielu konkursów  jest także  inicjatorem powstania Gdańskiego Centrum Muzyczno – Kongresowego, prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: jeden z najsłynniejszych w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej,  Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Roman Perucki jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej.

  Występ artystów z Polski podzielony został na części. W pierwszej zaprezentowano utwory polskich twórców Feliksa Borowskiego (1872-1956) -Adoration (skrzypce i organy), Tadeusza Paciorkiewicza (1916-1998) -Andante na skrzypce i organy oraz  Juliusza  Łuciuka (*1927) -Preludia Maryjne  (organy solo). W drugiej części Muzycy z Gdańska  przedstawili działo Josefa Gabriela Rheinbergera (1839-1901) na skrzypce i oragany z: Sechs Stucke op.150 /1887 für Violine und Orgel.

  Występ prof. Romana Peruckiego, znanego już publiczności charkowskiej, spotkał się z pełnym podziwem dla kunsztu i wyobraźni wykonawcy. Publiczność, w tym licznie zgromadzeni krytycy muzyczni i uczestnicy festiwalu Charkowskie Asamblei , podkreślali  niebywałą moc i wdzięk Marii Percukiej w interpretacji prezentowanych utworów,   jej umiejetność wydobycia cudownego brzmienia starych skrzpiec w niebywałej akustyce sali organowej Charkowskiej Filharmonii.

   

  Koncert muzyki polskiej

  13.10.2012 r.w ramach Festiwalu Charkowskie Asamblei, w sali kameralnej Narodowego Uniwersytetu Sztuk im. J. Kotlarewskiego odbył się koncert muzyki polskiej w wykonaniu pedagogów  i międzynarodowej obsady studentów uczelni.

  W programie przedstawiono utwory polskich twórców począwszy od XVIII do XXI  wieku.

  Zaprezentowano popisy wokalne  m.in. w ariach z oper Starszny Dwór i Halka St. Moniuszko w wykonaniu Dmytra Garbovskyiego (baryton) i Tan Chzhanchena (bas);w Feliksa Nowowiejskiego cyklu  Róże dla Safo do słów M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w interpertacji Maryny Cherioshtan oraz Salve Regina  Konstantego Gorskiego i innych piesniach w wykonaniu Julii Radkiewicz (sopran). Z wielkim zrozumieniem i kunsztem zaprezentowano  utwory na instrumenty smyczkowe  Grażyny Bacewicz w wykonaniu skrzypaczki Elli Zlotynkovej oraz  Nocturnym Quartet. W czasie koncertu odbyła się charkowska premiera  Kwartetu smyczkowego Nr 9  współczesnego kompozytora polskiego Aleksandra Kościówa.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią:
 • (c) 2011 Ministerstwo Spraw Zagranicznych