close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 stycznia 2019

  1 lutego 2019 r. o godzinie 19.00 w kinie Planeta w Charkowie (Centrum Handlowe Francuski Bulwar, ul. Akademika Pawłowa 44B) odbędzie się premierowy pokaz najnowszej polsko-brytyjskiej filmowej produkcji historycznej, filmu "Dywizjon 303" opowiadającej o polskich pilotach biorących udział w Bitwie o Wielką Brytanię podczas II wojny światowej.

  Do ukraińskiej dystrybucji film wchodzi pod nazwą Дивізіон надії („Dywizjon nadziei”). Film to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, piloci Dywizjonu nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni ...

   

    Oficjalny ukraiński trailer filmu "Dywizjon 303" („Дивізіон надії”):

   

  Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w Bitwie. Opisująca losy Dywizjonu 303 książka Arkadego Fiedlera po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1942 roku. Do dziś wyszło jej 30 krajowych wydań oraz liczne zagraniczne tłumaczenia, m.in. w języku: angielskim, francuskim, portugalskim, holenderskim, a nawet języku niemieckim.

   

  Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach powietrznych podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również życie prywatne asów przestworzy. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

   

  W filmie wykorzystano wypożyczony z Wielkiej Brytanii latający egzemplarz myśliwca Hawker Hurricane Mk.XII, podobny do myśliwców używanych w tym okresie w dywizjonie. Zbudowano także makiety myśliwców Hurricane, które później trafiły do muzeum Dywizjonu 303 w Napoleonie oraz Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

   

  Fabuła filmu

   

  Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu pilot Jan „Donald” Zumbach powraca do zdrowia w sanatorium. W tych okolicznościach zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając go do ewakuacji z Polski. Podobny los czeka instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza. Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z wrogiem. Ich determinacja i podniebne osiągnięcia szybko zwracają uwagę brytyjskich dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. W jej skład, oprócz Zumbacha i Urbanowicza, wchodzi grupa asów przestworzy, takich jak: Zdzisław Krasnodębski, Witold „Tolo” Łokuciewski, Ludwik Witold Paszkiewicz, Czech – Josef František oraz Mirosław Ferić – pseudonim „Ox”. Kiedy Niemcy rzucają do walki przeważające siły powietrzne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę wymagającą nadludzkiego wysiłku i poświęcenia. Także na ziemi czekają ich wielkie emocje – osobiste dramaty, romanse, ale i prawdziwa miłość.

   

  O filmie

   

  Produkcja: Polska, Wielka Brytania
  Rok produkcji: 2018
  Gatunek: Film wojenny
  Język: polski, angielski, niemiecki, francuski
  Reżyseria: Denis Delić
  Scenariusz: Jacek Samojłowicz, Krzysztof Burdza, Tomasz Kępski
  Muzyka: Łukasz Pieprzyk
  Obsada aktorska: Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny, John Kay Steel, Kirk Barker, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski, Krzysztof Kwiatkowski, Maciej Cymorek, Nikodem Rozbicki, Aleksander Wróbel, Wacław Warchoł, Hubert Miłkowski, Antoni Sałaj, Cara Theobold, Andrew Woodall, Anna Prus, Marcin Kwaśny, Steffen Mannekes, Piotr Witkowski, Johann Behr, Łukasz Krystkowski

   

  ZAPRASZAMY DO KIN!

   

  PRODUCENT FILMU

   

   

  DYSTRYBUCJA FILMU NA UKRAINIE

   

   

  PARTNER GENERALNY UKRAIŃSKIEJ DYSTRYBUCJI FILMU

   

   

  PARTNERZY UKRAIŃSKIEJ DYSTRYBUCJI FILMU

   

   

  PARTNERZY MEDIALNI UKRAIŃSKIEJ DYSTRYBUCJI FILMU

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: