close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 września 2018

  Prezentacja książki „Siła napędowa postępu industrialnego Szkice z historii kolonii polskiej na Katerynosławszczyźnie koniec XIX i początek XX wieku” odbyła się w dn. 13.09.2018 r. w Dnieprze.

  W prezentacji książki autorstwa Iriny Syzonenko oraz Prof. Anatolija Zadoja uczestniczyła wicekonsul Agnieszka Wójcik-Mokrzycka.

   

   

  Projekt został zrealizowany dzięki wysiłkom dwóch polsko-ukraińskich centrów funkcjonujących przy wyższych uczelniach w Dnieprze, tj. Uniwersytet Spraw Celnych i Finansów oraz Uniwersytet im. Alfreda Nobla.

   

   

  Publikacja została wydana dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu Generalnego RP w Charkowie w ramach dofinansowania ze środków DWPPG i wydana w języku polskim i ukraińskim.

  W książce autorzy przedstawili proces tworzenia się licznych polskich kolonii na terenach obecnej Ukrainy wschodniej na przełomie XIX i XX wieku a zwłaszcza w regionie obecnych obwodów dniepropietrowskiego i zaporoskiego. Polskie kolonie wówczas powstawały dzięki napływowi osób z terenów polskich, głównie ludzi wykształconych, jacy przyjechali tworzyć i rozwijać potencjał przemysłowy regionu. Autorzy publikacji zaakcentowali również znaczący wpływ Polaków na rozwój gospodarczy i kulturowy tego obszaru.

  DSC00654
  DSC00779
  DSC00790
  DSC00799

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: